František Krejčí | Rubrika: Krimi | 18.3.2014

Přestože uplynulý víkend patřil zejména díky nepříznivým povětrnostním podmínkám k těm klidnějším, strážníci městské policie v Bílině si i přesto připsali několik úspěšných zásahů a zajímavých případů.

   Hned v pátek dopoledne hlídka MP zadržela a policistům předala hledanou osobu. Zanedlouho poté se na strážníky obrátil muž, který na jednom z bílinských parkovišť prodával ze svého vozidla brambory. V okamžiku, kdy se věnoval zákazníkům, mu zatím neznámý pachatel z kabiny vozu odcizil náprsní tašku s osobními doklady, doklady od vozidla a finanční hotovostí. Vzhledem k tomu, že se muž na strážníky obrátil až den poté, kdy mu byly věci odcizeny, mohla jej hlídka MP pouze s lítostí poučit, aby věc ohlásil na Policii ČR.

Ve večerních hodinách se na strážníky obrátila se žádostí o pomoc posádka zdravotnické záchranné služby, která měla problém s podnapilým agresivním pacientem. Na místě postačila již jen samotná přítomnost strážníků a pacient se zklidnil. Z důvodu bezpečnosti posádky sanitky RZS asistoval jeden ze strážníků i při samotném převozu pacienta do zdravotnického zařízení. 

Parovod - foto MP Bílina   V sobotu dopoledne vyjížděli strážníci na základě oznámení všímavého občana do prostoru Teplického předměstí, kde oznamovatel spatřil dva mladíky strhávat oplechování parovodu. Hlídka na místě zadržela dva muže. Ti se samozřejmě nehlásili k tomu, že by plechy z parovodu strhávali. Uvedli, že plechy našli ležet v trávě vedle parovodu a že si je pouze připravovali, aby je mohli následně prodat do výkupu. K jejich smůle však plechy nyní skončí ve skladu MP. Jejich počínání bude řešit správní orgán, a pokud se prokáže, že „nález“ je hodnoty vyšší, může být přestupek zatajení nálezu překvalifikován na trestný čin. Navíc byl jeden z dvojice výtečníků v celostátním pátrání, proto si jej na místě k dalšímu opatření převzala Policie ČR. Plechy byly vráceny poškozené firmě.

   Později v odpoledních hodinách se na hlídku MP obrátil kolemjdoucí občan s poněkud neobvyklou žádostí. Požádal strážníky, zda by mu mohli provést orientační dechovou zkoušku na alkohol. Žadatel si, dle jeho vyjádření, nebyl zcela jist, zda nemá zbytkový alkohol a nutně potřeboval řídit vozidlo. Strážníci muži samozřejmě vyhověli. K radosti žadatele dopadla zkouška s výsledkem nula promile.

munice   Jen několik minut po této poněkud úsměvné epizodě se však musela hlídka věnovat o poznání vážnějším věcem. Na strážníky na ulici se obrátily děti, které při hře u výkopu nalezly několik starých zásobníků s náboji do střelné zbraně. Jednalo se o starou zkorodovanou munici pocházející z první světové války. Strážníci zajistili místo nálezu a přivolali policejního pyrotechnika. Pyrotechnik při prohlídce místa nálezu zajistil téměř třicítku nábojů, které odvezl k likvidaci.

   Policie ČR pro obdobné případy vydává poučení, že v případě nálezu munice je vhodné dodržet určitý postup, aby se minimalizovalo nebezpečí případného zranění, protože i desítky let staré náboje a granáty mohou při neopatrné manipulaci explodovat. Jak se tedy správně v takovém případě zachovat? Policie doporučuje při nálezu věci, která tvarem a vzhledem odpovídá munici, s předmětem nijak nemanipulovat. V blízkosti místa nálezu je vhodné umístit dobře viditelné označení a ustoupit do vzdálenosti několika desítek až stovek metrů. Teprve poté zavolejte na linku 158 a sdělte své jméno a příjmení, co jste našli a co nejpřesněji lokalizujte místo, kde se nacházíte. Zůstaňte na místě do příjezdu policistů a k označenému místu nikoho nepouštějte.

   Nedělní dopoledne pro strážníky začalo případem muže, kterého hlídka spatřila na okraji města. Muž ležel na zemi a doslova se svíjel. Na první pohled bylo zřejmé, že muž má závažné zdravotní problémy. Strážníci muži přispěchali na pomoc. Jaké bylo jejich překvapení, když se ukázalo, že muž nemá žádný záchvat. Muže opustila přítelkyně a on tímto způsobem truchlil nad jejím odchodem.

   Nedlouho poté si strážníci na opačném konci Bíliny všimli podezřelého muže, který se po spatření hlídky snažil urychleně odejít od jednoho z opuštěných objektů. Při bližší prohlídce místa bylo zjištěno, že muž si zde ukryl vícedílný hliníkový žebřík, který předtím odcizil z nedaleko odstaveného kamionu. Krádež bude řešena pouze přestupkovou komisí, neboť bylo zjištěno, že muž byl amnestován. Hlídka zjistila řidiče, který si žebřík později převzal na služebně MP.

   V pondělí před jednou hodinou ranní bylo na služebnu MP oznámeno rušení nočního klidu v blízkosti centra města. Strážníci na místě zjistili muže, který lámal prkna, přičemž o sobě tvrdil, že je slavný herec Jean-Claude Van Damme. Rovněž vyhrožoval, že je odhodlán vzít si život. Jelikož komunikoval zcela zmateně a nesmyslně, byla na místo přivolána lékařská pomoc. Za asistence strážníků byl muž sanitou převezen do příslušného lékařského zařízení.


lb


Ostatní